A hajritkulás és a kopaszodás jelensége a népesség legalább felét érinti. Mivel az egészséges haj megnyerő külsőt kölcsönöz, ezért önbizalmunkra is hatással van az állapota. Tartós megoldást kínál erre a hajbeültetés.Bár a kopaszodás több férfit érint, mint nőt, a hajbeültetés egyaránt alkalmazható mindkét nemnél.
Kopaszodás
A leggyakrabban előforduló változata a kopaszodásnak a férfias típusú kopaszodás (androgén alopecia), ami genetikai okokra vezethető vissza. Ebben az esetben a hajszálak túlérzékenyek a DHT hormonra, és hatására megállnak a növekedésben. Így a hajvonal elkezd feljebb tolódni, és létrejön a patkó alakú hajforma. Mivel a tarkónál a hajszálak rezisztensek a DHT hormonra, így abban a vonalban szinte mindig megmarad a haj.
A nőknél kicsit más formában jelenik meg a hajhullás. Általában a homloknál egy-két sor hajszál megmarad, és mögötte kezdenek el ritkulni a szálak.
Mikor javasolt a hajbeültetés?
- férfias típusú kopaszodás esetén javasolt, és sikerrel elvégezhető, tartós megoldás a hajbeültetés, férfiaknál és nőknél egyaránt
- szerzett hajhiányok esetében, mint például betegség, vagy sérülés következtében fellépő hajhiány vagy hegesedés esetén
- elégtelen korábbi hajátültetés utáni korrekciós beavatkozásként
Kinek nem javasolt a hajbeültetés?
- fiatalok számára, akiknél még zajlik a kopaszodás, így mértéke nem határozható meg, vagy pedig nincs lényegi hajhiány
- ha túlságosan nagy a hajhiány, akkor kevés az adóhely, ahonnan kinyerhetjük a hajhagymákat
- női kopaszodás esetén gyakran elégtelen az adóhely, így jelentős javulás nem érhető el
- belső rendellenesség miatt elvesztett haj esetén javasolt a hajhullás okának feltárása, és adott esetben a gyógyszeres kezelés
A hajbeültetés eredményességét befolyásoló faktorok
- általános állapot
- dohányzás, diabétesz, keringési betegségek
- kopaszodás oka
- adóhely nagysága
A műtéti alkalmasságot minden esetben személyes vizsgálat alapján lehet felállítani. A műtét előtt fontos felmérni a hajvesztés ütemét, mértékét, és kiterjedését, továbbá figyelembe kell venni a páciens életkorát is. A túl korai beavatkozás nem mindig célravezető, hiszen a később kialakuló esetleges kopaszodást adott esetben nehezebb lesz kezelni. Tisztázni kell továbbá a páciens igényeit és hogy saját adottságai alapján milyen eredményt érhetünk el.
Fontos figyelembe venni az adóhely kiterjedését is. Ha az megfelelő nagyságú és sűrűségű, akkor sok haj ültethető át, míg az ellenkező esetben kevesebb. Ebben az esetben is elérhető jó eredmény, ha a páciens a részleges fedettséggel is megelégszik.
A műtét elvégzéséhez a hajat szükséges rövidre vágni, mind az adó, mind a kapó területen. Ez inkább női pácienseknél ad okot mérlegelésre. Szintén a nőknél gyakori, hogy a fedési igény nagyobb, mint az adóhely nagysága.